Το Σχολείο μας

Τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης είναι σχολεία Ειδικής Αγωγής και υπάγονται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σε αυτά φοιτούν μαθητές ηλικίας 14 έως 22 χρονών με διαγνωσμένες από τα ΚΕΔΔΥ σοβαρές ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Η φοίτηση διαρκεί από 5 έως 8 χρόνια, ανάλογα με τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του κάθε μαθητή.

Το ΕΕΕΕΚ Κέρκυρας λειτουργεί από το 2003. Στεγάζεται στο ισόγειο ενός διώροφου κτιρίου που βρίσκεται έξω από την πόλη της Κέρκυρας, περίπου 4 χλμ. από το κέντρο της, επί της Εθνικής οδού Κέρκυρας - Λευκίμμης.

Μπορείτε να δείτε την τοποθεσία που βρίσκεται το σχολείο μας στον παρακάτω χάρτη:

Οι Κύριοι στόχοι του ΕΕΕΕΚ είναι:

• Ουσιαστική και κατάλληλη εκπαίδευση των μαθητών με ειδικές ανάγκες.

• Ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους.

• Πλήρης αξιοποίηση των δυνατοτήτων τους.

• Κοινωνικοποίηση και κοινωνική ένταξη.

Διαθέτει 5 αίθουσες διδασκαλίας, γυμναστήριο, αίθουσα Υπολογιστών, Εργαστήριο Μαγειρικής και γραφείο Κοινωνικής Λειτουργού και Ψυχολόγου. Οι χώροι όμως κρίνονται ανεπαρκείς, με αποτέλεσμα το Σχολείο να αντιμετωπίζει σοβαρά λειτουργικά προβλήματα. Οι αίθουσες δεν επαρκούν ώστε να λειτουργήσουν επιπλέον Εργαστήρια.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε, κάνοντας "κλικ" στις φωτογραφίες, ορισμένους από τους χώρους του σχολείου: